Responsive ne demek?

Responsive ne demek olduğunu merak etmenizi çok iyi anlıyoruz çünkü web tasarım konusunda en ufak bir arama yaptığımızda sıklıkla karşımıza çıkan bir terimdir.

Responsive ne demek

Responsive ne demek?

Merakınızı çok iyi anlıyoruz çünkü web tasarım konusunda en ufak bir arama yaptığımızda sıklıkla karşımıza çıkan bir terimdir.

Bu kadar sık karşımıza çıkan bir terim olması, bu terimin önemini gösteriyor diyebiliriz. Artık responsive bir web sayfası zorunlukuktur. Kısaca şu şekilde izah edelim.

Sizin bir dükkanınız var, dükkanınıza kimileri yürüyerek, kimileri tekerlekli sandalye ile hatta kimileri de araba ile mağazanızı gezdiğinizi düşünün.

Bu durumda dükkanınızı nasıl tasarlarsınız, koridorlardan araba geçeceği için geniş koridorlar mı?, yoksa yürüyerek gezecekler için çokta uzun olmayan koridor mu? Peki engelli arabası için engelsiz bir yol mu? Doğru bir şekilde responsive olarak tasarlanan bir web sitesi size bu isteklerinizin hepsini sağlıyor.

Az önce verdiğimiz örneği, gerçek anlamda kullanırsak responsive ne demek olduğunu çok daha net anlatmış oluruz. Bahsetmiş olduğumuz dükkanınız sizin web sayfanız olduğunu düşünelim. Arabayı bilgisayar, yaya müşteriyi tablet, engelli arabasını da cep telefonunuz olduğunu varsayalım. Web sitenizi nasıl gezersiniz. Responsive olmayan bir sayfada masaüstü bilgisayarında her şey normal gözükürken, tablet veya cep telefonunuzdan baktığınızda, sayfanızın göremediğiniz kısımlarını sağ ve alt tarafta oluşan kaydırma çubuklarından görmeye çalışırsınız. Bir görseli çok büyük göreceğiniz gibi, bir başlığın tamamını okuyabilmek bir eziyet olacaktır ve kimse böyle bir sitede bu kadar zahmeti çekmez.

Responsive bir site nasıl çalışır?

Tasarımcı  sayfayı belli sütunlara böler, bu sütunlar sayesinde sayfa büyük bir cihazda sütunları yan yana tutarken, cihaz ufaldıkça satır kaydırmaya başlar. Sayfadaki bölümler düzenli şekilde aşağıya doğru sırlanmış olur? Tabi sistem bu kadar basit işlemiyor ama yüzeysel bir izah da bu tanım doğru olacaktır. Umarım Responsive ne demek sorusuna anlatabilmişimdir?

Responsive Ne Demek?

Ben Ali Karabüyük, tüm web sitelerinde günümüzün olmazsa olmazı olan responsive tasarımı en doğru şekilde kullanıyor ve tüm cihazlarda %100 uyumluluk sağlıyorum. Ben instagram hesabımdan @alikarabuyukportfolio takip edebilirsiniz? Hemen bizimle iletişime geçin ve sizin de profesyonel bir responsive web sayfanız olsun